Khanagai

- Defeating trophy taimen in the canyon of the wild river -

 

Golden opportunity to fight with trophy species of taimen, lenok and grayling in unrestrained virgin nature, where human feet hardly step. Khanagai camp lies in the canyon of river Shishkid, in foothills of eastern Sayan Mountains and provides comfort and quality service also during colder terms of fishing season.

 

Insulated log cabins, dining room with saloon and showers with warm water make your trip more comfortable after hard fishing. Number of anglers is very limited by fishing licenses for fishing taimen. Inspectors of national park strictly control following rules of fishing, that's why there are a lot of trophy species, mainly the king of Mongolian rivers - taimen.

 

Challenging trips in horse's saddle, on reindeers or by raft boats enable you really unrepeatable experiences. Season starts in the middle of June and lasts to the middle of October, it's suitable as for fly fishermen as for spinning. Our guides orientate well in wild nature and help every client for sure.


 

Photogallery

 

Komentáře našich klientů:

Discovery Channel Team

Steven Todd

Steven Todd, UK

Cesta do Mongolska byla opravdu neuvěřitelná, byla to životní cesta a nikdy na ni nezapomenu. Ať už jsme jezdili na velbloudech, na koních, na sobech nebo jsme šli pěšky, všechny vědomosti a znalosti Ingolu byly přesně to, co jsme potřebovali pro naši výpravu. Petr a jeho tým se vždy ujistili, že jsme se dostali do těch nejlepších rybářských míst a hlavně že jsme chytili mnoho nádherných tajmenů. Snad se budu moct jednoho dne vrátit zpátky a zažít tuto úžasnou zemi znovu.

Jakub Vágner

Jakub Vágner

Na svých expedicích se setkávám s průvodci a rybářskými společnostmi odlišných kvalit. Ingol považuji za jednu z nejkvalitnějších rybářských cestovek na světě. Pokud chcete za rybami do Mongolska, nemá smysl experimentovat. Ingol je tou nejlepší a nejbezpečnější volbou..Ingol

© 2018 CK Ingol - spol. s r.o. & Petr Holman, Všechna práva vyhrazena.