Tengis

- great fly fishing territory with the record sized fishes -

 

Camp Tengis is issued on the confluence of rivers Tengis and Shishkid in the northern Mongolia, where the national park is located. This is the perfect place for fly fisherman, success of our anglers are breathtaking - the record of last season is taimen 146 cm long!

Accommodation is in insulated log cabins with dining room, saloon and showers with warm water and with great meals.

The part of the tour is a trip to far hunting huts in absolute wildlife, where are the best locations for fishing trophy taimens and lenoks. Transfer by horses and raft boats with sleeping in tents with well-skilled guide's assistance.

Absolutely unique experience is a visit of last reindeer keepers - Tsaatans in the highs of 2 500 m.

Season starts in the middle of June and ends in the middle of October. Fishing is strictly controlled by fishing licenses, so, that' why a lot of trophy exemplars live in.

 

Photogallery

 

Komentáře našich klientů:

Dávej si pozor Mongolsko, vracíme se zpátky!

Dwayne Schafers

Dwayne Schafers
a
Rick Schafers, Kanada

Náš první trip s Ingolem do Mongolska byl v roce 2014, což byla naše první dobrodružná výprava do této nádherné země. Servis, pohostinost a obětavost místního personálu je světovou třídou. Když se vrátíte z této země, měsíce potom vidíte za zavřenýma očima velkolepý Šiškid a Tengis, tváře místních lidí a především se vám odehrává fantastický rybolov! Opravdu to byl celoživotní výlet! To spojení s místními lidmi, ta úžasná země a hlavně skvělé muškaření mě a mého bratra donutilo vrátit se do Mongolska opět v další sezoně, takže již máme v plánu výpravu na tajmeny v roce 2015!

Petr Bienek

Petr Bienek, SR

Pouze s Ingolem mám jistotu dobrého rybolovu a servisu.


Jiří Pešek

Jiří Pešek

Nejlepší partner pro tajmeny v Mongolsku!
Ingol

© 2018 CK Ingol - spol. s r.o. & Petr Holman, Všechna práva vyhrazena.